Czyli ekologicznie w Katowicach.
Oddaj elektrośmieci, a w zamian odbierz nasiona łąk kwietnych i kompost! Katowice wspólnie z MPGK walczą z procederem wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego do lasu, ale też wystawianiem w wiatach śmietnikowych, a nawet na miejskie chodniki.
Jednym ze sposobów walki z problemem wyrzucania śmieci w miejscach publicznych w Katowicach jest od czterech lat akcja SprzątaMy Dzielnice. Mieszkańcy organizują się i sprzątają kilka wybranych w głosowaniu terenów zielonych, znajdując też zawsze dużo zużytego sprzętu elektrycznego. Pierwsze sprzątanie w tym roku ruszy 8 maja, tego samego dnia odbędzie się też akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”.
– Widzimy, że kwestia wyrzucania elektrośmieci bywa problematyczna, dlatego szukamy kolejnych sposobów dotarcia z informacją do mieszkańców. Zachęcamy, żeby elektrośmieci oddać do punktu zbiórki odpadów, a w zamian odebrać nasiona łąk kwietnych i siać je w swoim otoczeniu – od donic na balkonach po ogródki działkowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Do nasion Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dołączy kompost, wyprodukowany z odpadów zielonych, który jest naturalnym nawozem i służy do polepszenia jakości gleby. Akcja jest elementem miejskiego programu „KATOobywatel”, podobnie jak projekt „SprzątaMy Dzielnice” czy „SiejeMy Łąki Kwietne”. – Staramy się zachęcać mieszkańców do wspólnego dbania o nasze otoczenie, do wzięcia za nie odpowiedzialności. Dzięki takim akcjom zwracamy uwagę na problem dzikich wysypisk i gospodarkę obiegu zamkniętego, ale też na kwestię bioróżnorodności w mieście i adaptacji do zmian klimatu. W tym wypadku zachęcamy mieszkańców do miejskiego ogrodnictwa – dodaje prezydent Krupa.
Nasiona i kompost będą czekały w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A, w godz. od 8 do 13 (8 maja, sobota). Mieszkańcy, którzy w tym czasie przywiozą zużyty, ale kompletny sprzęt RTV/AGD lub baterie, w zamian mogą liczyć na nasiona łąk kwietnych z Fundacji Łąka i kompost (Kompovit). Ilość nasion i kompostu będzie uzależniona od ilości i rodzaju przywiezionego elektrosprzętu czy baterii. Każda koperta zawiera 10 g nasion, wystarczających na obsianie ok. 5 m.kw. terenu. To ozdobna mieszanka kwiatów polnych, które łatwo kiełkują i są wytrzymałe. Można je wysiewać w maju, ale też później, jeśli będziemy traktować je jak rośliny ozdobne i podlewać. Zakwitają szybko, w ciągu 6 – 8 tygodni. W mieszance są: chaber bławatek, kąkol polny, mak polny, ostróżeczka polna, rumian polny, rumianek pospolity, wyka kosmata czy złocień polny. Do kopert dołączona będzie instrukcja zakładania łąki. Kompost (Kompovit) pakowany jest w worki po ok. 3 kg, ale należy pamiętać, że stosuje się go jak nawóz i miesza z ziemią.
Elektrośmieci oddasz na telefon
Nasiona za elektrośmieci (do wyczerpania zapasów): Milowicka 7A (g. 8.00 – 13.00), 08.05
- za kompletny duży sprzęt (np. lodówka, zamrażarka, duży telewizor) – 3 paczki nasion (każda wystarczy do obsadzenia 5 m.kw. terenu) i dwa worki Kompovitu (każdy po ok. 3 kg)
- za drobniejszy sprzęt (np. mały TV, monitor, komputer) – 2 paczki nasion i 1 worek Kompovitu
- za drobny sprzęt elektryczny (np. lokówka, suszarka do włosów, zabawki elektryczne) i baterie (25 sztuk) – 1 paczka nasion i 1 worek Kompovitu
UWAGA: W przypadku zainteresowania większą ilością Kompovitu (max. do 100 kg) będzie możliwość indywidualnego umówienia się na odbiór w innym dniu.
Więcej informacji:
Wszystkie Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (tzw. PSZOK-i) można znaleźć tutaj: https://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/punkty-zbiorki-odpadow
Jak wysiać łąkę? Więcej informacji tutaj: http://laka.org.pl/o-lakach/jak/
W tym roku, w ramach akcji SprzątaMy dzielnice, mieszkańcy posprzątają tereny w Giszowcu, Załężu, Katowickim Parku Leśnym i na osiedlu Tysiąclecia. Pierwsza akcja odbędzie się już 8 maja. To czwarty sezon akcji, która nie traci zainteresowania mieszkańców mimo trwającej pandemii. W tym roku zgłoszono 49 terenów do sprzątania i oddano 7 484 głosy na 20 terenów, które dostały się do drugiego etapu projektu. Oznacza to rekordowy wynik i ponad 4 tysiące więcej głosów niż w zeszłym roku. Kolejny rekord to liczba głosów oddana na faworyta wyścigu: ponad 800 osób wskazało na teren znajdujący się w Giszowcu.
Ostatecznie więc kolejne akcje sprzątania odbędą się w pięciu miejscach: Giszowcu (lasek między ul. Mysłowicką a Szopienicką), Załężu (tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ), Muchowcu (Staw Grunfeld), Os. Tysiąclecia (Staw Maroko) i ponownie w Załężu (stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha). Mieszkańcy będą się spotykać w ustalonych miejscach co sobotę, począwszy od 8 maja.
W projekcie SprzątaMy Dzielnice nie chodzi jedynie o wysprzątanie zaśmieconych miejsc (choć jest to priorytet), ale także o integrację lokalnych społeczności, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, a także rozpowszechnianie informacji na temat prawidłowej segregacji czy życia w duchu less waste. Mimo rosnącej świadomości mieszkańców nadal pozostaje wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o prawidłową segregację odpadów, jak i o to, jakich odpadów nie należy wyrzucać do kontenera np. elektrośmieci, opon czy gruzu. Osobną kwestią jest zaśmiecanie miejsc publicznych, na które nie ma żadnego usprawiedliwienia.
W ramach wydarzenia promowane jest ograniczanie produkcji śmieci, dlatego organizatorzy rezygnują z jednorazowych naczyń czy wody w plastikowych butelkach. Zachęcają za to do zabrania własnych pojemników na herbatę oraz Katowicką Kranówkę, którą co roku zapewniają Katowickie Wodociągi. Przed pandemią każde sprzątanie kończyło się też integracyjnym grillem, z którego teraz zrezygnowano. Zawsze jednak do dyspozycji wolontariuszy są ciastka i owoce. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci i środki dezynfekcyjne, a ze sobą należy zabrać maseczkę. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej (rodzic lub opiekun), a wszyscy uczestnicy zachować bezpieczną odległość między sobą.
Wydarzenie jest organizowane i współfinansowane przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz Urząd Miasta Katowice. Jest również jednym z elementów miejskiego programu KATOobywatel. Samochód dostawczy na potrzeby akcji udostępnia firma Traficar.
Regulamin projektu: https://wolnaherbata.pl/regulamin-akcji-sprzatamy-dzielnice-iv-edycja/
Wyniki głosowania:
- Giszowiec Lasek między Mysłowicką a Szopienicką 806
- Załęże Tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTS 735
- Muchowiec Staw Grunfeld 637
- Os. Tysiąclecia Staw Maroko 564
- Załęże Stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha 553
- Janów Staw Trzewiczek 508
- Ligota Tereny zielone przy Dolinie Kłodnicy 423
- Nikiszowiec Stara bocznica kolejowa przy Nikiszowcu 351
- Janów Tereny zielone przy ul. Nad Stawem 346
- Wełnowiec Lasek Alfreda 345
- Janów Tereny zielone przy ul. Hodowców 306
- Brynów Dawny Stadion KS Gwardia 305
- Ochojec Dolina Ślepotki 273
- Piotrowice Lasek przy Szkole Policyjnej 261
- Murcki Lasek przy ulicy Kubisty 200
- Bogucice Tereny zielone przy ul. Kopalnianej 197
- Os. Paderewskiego Staw Kajakowy 187
- Bogucice Róg ulic Ludwika i Na Obrzeżu 176
- Kostuchna Hałda na Kostuchnie 164
- Zawodzie Pas zieleni wzdłuż ul. 1 Maja 147
TERMINARZ 5 AKCJI SPRZĄTANIA:
8.05.2021 – SprzątaMy Załęże Północne
Zbiórka: na parkingu przy ogródkach działkowych na końcu ulicy Wiśniowej przy przystanku tramwajowym Załęże Wiśniowa.
15.05.2021 SprzątaMy Giszowiec
Zbiórka: na parkingu przy garażach, w pobliżu bloku pod adresem: Mysłowicka 45E
22.05.2021 SprzątaMy Grunfeld
Zbiórka: na końcu ulicy Krzemiennej nad Stawem Grunfeld.
29.05.2021 SprzątaMy Maroko
Zbiórka: Nad stawem Maroko przy mini skateparku, w pobliżu MBP nr 14.
5.06.2021 SprzątaMy Załęże Południowe
Zbiórka: Na końcu ulicy Narutowicza, przy kamienicy pod adresem Narutowicza 20
HARMONOGRAM AKCJI SPRZĄTANIA:
9:00 – zbiórka wolontariuszy przy namiocie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty
10:00 – zbiórka uczestników akcji
10:15 – podział na grupy oraz rozpoczęcie akcji sprzątania
13:00 – wspólne zdjęcie przy zebranych odpadach
13:30 – koniec akcji sprzątania dla uczestników
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice