Hans Bellmer poprzez Jolantę Brach-Czainę.
W 120. rocznicę urodzin słynnego katowiczanina, artysty Hansa Bellmera (13 marca 1902 r.) oraz w 1. rocznicę śmierci filozofki, Jolanty Brach-Czainy (16 marca 2021 r.) zapraszam na bogato ilustrowany wykład oraz słodko-gorzkie ciasto z wiśniami, aby dać impuls do rozważań na temat biografii i twórczości artysty. Proponuję przy tym wykorzystać ideę filozofii codzienności zawartą w kultowym tekście autorki pt. Szczeliny istnienia. Przecież ciało to nasza codzienność, a sztuka powinna nią być!
Czy spojrzenie na twórczość Hansa Bellmera – czasem posądzanego nawet o mizoginię – poprzez polską biblię feminizmu mogłoby pomóc w pokochaniu jego sztuki?
A może zbyt przeraża nas to, co artysta ma do powiedzenia o najskrytszych, najbardziej intymnych pragnieniach i lękach człowieka? Lękamy się głębi zmysłowych odczuć, przeraża nas zarówno piękno, jak i nędza ludzkiego, czyli… naszego ciała. Wychowani w cieniu tabu seksualności i cielesności nie umiemy już/jeszcze o nich rozmawiać, a czasem wręcz myśleć?
Czy Lalka Bellmera i Wiśnia Brach-Czainy mogą nas tego nauczyć? Filozofka, rozważając drobiny bytu, zauważała: Owoc wiśni zwraca nas ku zmysłowej stronie życia i przywołuje ją jako wartość. Lecz aby to dostrzec, musimy powściągnąć siebie. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś, nie możemy nic wmawiać. Podobnie jest z dziełem Bellmera. Przyjaciel artysty, filozof Jean Brun, napisał że sztuka Bellmera jest zbudowana z cukru i witriolu zarazem. Opowiem więc Państwu o niej poprzez smak wiśni, moc rodzenia, niewidzialne krzątactwo, powagę ścierki, widoczność tła, nietykalność ofiary, miłość a nawet metafizykę mięsa.
Zapraszam do poznania tej inspirującej mieszanki i spotkania na tle niepokojących dzieł katowiczanina w niedzielę, 13 marca 2020 r. o 12.00 do gmachu głównego Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.
Natalia Kruszyna