„Akcja RE-generacja Miast” 

21 maja 2026

Pod takim własnie hasłem zainaugurowano projekt w Siemianowicach Śląskich.

Ma on na celu poprawę jakości życia seniorów w miastach: Siemianowicach Śląskich i Czeladzi”, który realizowany jest w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Jak mówi Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech, to wizyta tak znamienitych gości to zaszczyt dla miasta. – Dzięki współpracy polsko-szwajcarskiej możemy szczycić się ta wielkim osiągnięciem, jakim jest wygranie tego projektu – mówi Rafał Piech. – Razem z naszym partnerem – Miastem Czeladź mamy do dyspozycji 80 mln złotych, w dobie, kiedy tak naprawdę się starzeje, by przeznaczyć je i wyjść na przeciw potrzebom naszym seniorów. Ułatwić im życie. Dzięki temu będziemy mogli w naszym Szpitalu Miejskim sprawować należytą opiekę, utworzyć lecznicę, a także zielone przestrzenie za przykładem Miasta Czeladź. Graniczymy ze sobą, więc ta współpraca między nami jest bardzo owocna ,a teraz jeszcze bardziej się zacieśni, bona terenie oby miast powstaną takie przestrzenie dedykowane seniorom – stwierdza Rafał Piech.

Warto przypomnieć, że środki te zostaną też przeznaczone na gospodarkę ściekowo-kanalizacyjną w obu miastach.

Jak podkreśla Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec, inauguracja projektu z udziałem przedstawicieli Ambasady Szwajcarii oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, to rzecz ponad wszelką wątpliwość wspaniała. – To dzięki ich decyzjom otrzymaliśmy te środki – zaznacza burmistrz Czeladzi. – Będziemy mogli teraz przeistaczać miasto w zielone, przyjazne mieszkańcom – podkreślił.

Komitywa obu miast wynika z ich podobieństw. Zarówno Czeladź, jak i Siemianowice Śląskie to miasta pogórnicze, które borykają sią z wieloma problemami związanymi z tym zjawiskiem, jak chociażby rewitalizacja obiektów niegdyś służących górnictwo, czy skanalizowanie budynków pokopalnianych. Włodarzom zależy też na zmianie wizerunkowej z szaro-burych w piękne zielone, kolorowe i użyteczne, które każdy chce odwiedzać, bądź się w nich osiedlać, a ci którzy już mieszkają, by zostali i korzystali z ich dobrodziejstw.

Co mocno podkreślił Ryszard Grobelny, dyrektor Biura Związku Miast Polskich na 119 miast startujących w projekcie, tylko 19 otrzymało środki, w tym Siemianowice Śląskie i Czeladź. – Środki te trafiają do różnych miast w Polsce, by służyć rozwiązywaniu naszych problemów. One nie tylko pomagają, ale pokazują, że te pewne problemy da się rozwiązać. I są dobrym przykładem dla współpracy. My nie tylko bierzemy pieniądze, ale uczymy się. Wspomagamy te miasta, by dobrze zrealizowały ten projekt, ale też żeby tę realizację pokazać w innych miejscach w Polsce jako wzór do naśladowania – stwierdza.

– Bardzo zależy nam na niwelowaniu różnic, które są we wspólnocie państw europejskich – mówi Zastępca Szefa misji z Ambasady Szwajcarii w Polsce Marc Bruchez. – Program dla Siemianowic Śląskich i Czeladzi skoncentrowane są na ludzi młodych, ale też dbałość o ekologię, obszary zielone, a także najstarszych mieszkańców obu miast. Bardzo się cieszę, że mogłem być przy inauguracji tego programu w Siemianowicach Śląskich – dodaje.

Wydarzenie odbyło się w siemianowickim Parku Tradycji.

Hanna Grabowska-Macioszek